CLIENT ALERT

May 2022
   

 

Need more info?
Please contact;

Zihni GÖNEN

Partner
zihni@gonen.com.trSelin Tümer

Stajyer Avukat
s.tumer@gonen.com.trGonen Law Office Çukurambar Mahallesi,
1480. Sk. Besakule
No:2A/17
Çankaya/Ankara 06510

T +90 (312) 286 34 06

W gonen.com.tr

Yüzde 25 Artırımlı Devlet Hakkı Uygulaması Artık Tüm Maden Grupları İçin Uygulanacak

 

13 Mayıs 2022 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 5553 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile daha önce altın, alüminyum, bakır, çinko, demir, gümüş, krom ve kurşunda uygulanan yüzde 25 artırımlı devlet hakkı uygulaması diğer madenleri de kapsayacak şekilde genişletildi.3213 sayılı Maden Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yer alan I., II. Ve III. Grup madenler olan ve daha önce %25 artırımlı olarak uygulanması kararlaştırılan altın, alüminyum, çinko, demir, gümüş, krom ve kurşun dışındaki IV. Grup madenler ile V. Grup madenler için mezkur kanun ile belirtilmiş olan Devlet hakkı oranlarının %25 artırımlı olarak uygulanmasına karar verildi.


Anılan kararla birlikte I, II, III, IV. ve V. Grup madenlerin tamamında devlet hakkı yüzde 25 artırılmış oldu.

   

With the Presidential Decree No. 5553 published in the Official Gazette dated May 13, 2022, the 25 percent incremental state right application, which was previously applied in gold, aluminum, copper, zinc, iron, silver, chromium and lead, was expanded to include other mines.


Within the scope of Article 2 of the Mining Law No. 3213, it was decided to apply the State right rates specified by the aforementioned law for Group IV mines and Group V mines other than gold, aluminum, zinc, iron, silver, chromium and lead, which were previously decided to be applied in % increments.


With the aforementioned decision, the state right in all I, II, III, IV. and V Group mines was increased by 25 percent.