CLIENT ALERT

March 2021
   

 

Need more info?
Please contact;

Zihni GÖNEN

Partner
zihni@gonen.com.trGonen Law Office Çukurambar Mahallesi,
1480. Sk. Besakule
No:2A/17
Çankaya/Ankara 06510

T +90 (312) 286 34 06

W gonen.com.tr

BRSA Authorized to Block Access

BDDK'ye erişim engelleme yetkisi | soL haber

 The Law No.  6361 on Financial Leasing, Factoring and Financing Companies (“Law No.6361”) has been amended with the Official Gazette No.31416 dated 7 March 2021. According to these amendments, Banking Regulatory and Supervisory Authority (“BRSA”) has been authorized to render content removal/ access blocking decisions for individuals and companies that do not attain a required authorization and carry out activities and actions on the internet without authorization.According to article 46 of Law No. 6361, criminal liability and sanctions will be imposed on individuals and companies who do not attain the required authorization under this law, and carry out financial leasing, factoring, savings financing, and financing activities or use expressions assuming that they act as a company in their trade names, publications and advertisements, or in any other document and disclosures available to public.


After the decision rendered by BRSA is communicated to the Information and Communication Technologies Authority, the respective Authority will implement this decision.Gonen Law Office advises that the results of the immediate intervention authorization given to the BRSA should be followed carefully.
 

 

6361 Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu’nda (“6361 sayılı Kanun”) 7 Mart 2021 tarihli 31416 sayılı Resmi Gazete ile değişiklikler yapılmıştır. Değişiklikler ile 6361 sayılı Kanun’un 46. maddesine göre gerekli olan izni almayan ve bu izinleri almadan internet ortamında faaliyet ve eylemlerde bulunan şirketlere yönelik Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna (“BDDK”) içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi yetkisi verilmiştir.


6361 sayılı Kanun’un 46. maddesine göre, bu kanun uyarınca gerekli izinleri almadan; finansal kiralama, faktöring, finansman ve tasarruf finansman faaliyetlerinde bulunan veya ticaret unvanlarında, ilan ve reklamlarında, herhangi bir belgede ya da kamuoyuna sunulan açıklama ve bilgilerde şirket gibi hareket ettikleri varsayımında bulunduracak ifade ve deyimleri kullanan kişilere yönelik cezai sorumluluk ve yaptırım getirilmektedir.
BDDK’nın kararının Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna gönderilmesinin ardından, ilgili kurum bu kararı uygulayacaktır.
Gönen Hukuk Bürosu olarak BDDK’ya verilen anında müdahale etme yetkisinin sonuçlarının dikkatle takip edilmesini önermekteyiz.